Za nami 51. edycja targów BOOT w Düsseldorfie, która odbyła się w dniach 18-26 stycznia 2020 r.
To największa impreza tego typu na świecie. W 17 halach o łącznej powierzchni 220.000 m2 zaprezentowało się ponad 1900 wystawców z ponad 70 krajów. Dominowały łodzie motorowe i jachty żaglowe od najmniejszych po najbardziej ekskluzywne, ale na wystawie można było również zobaczyć silniki, osprzęt i różnego rodzaju akcesoria dla wszystkich obszarów sportów wodnych. Tegoroczne targi BOOT Dusseldorf potwierdziły rosnący trend zainteresowania katamaranami, a dodatkowo pokazały, że coraz popularniejsze stają alternatywne sposoby napędu oraz odnawialne surowce używane do budowania jachtów, podlegające łatwemu recyklingowi.
Według danych organizatorów wystawa przyciągnęła ponad 250.000 odwiedzających (w 2019 – 247.700). Aż 24% odwiedzających stanowili goście zagraniczni ze 106 różnych krajów. Według Dyrektora BOOT Petrosa Michelidakisa „ta duża część międzynarodowych gości pokazuje, że bardzo dobrze przygotowana koncepcja imprezy sprawdza się i dobrze rokuje na przyszłość”. Pozytywnie został przyjęty nowy podział wystawy. W związku z oddaniem do użytku hali nr.1 organizatorom udało się m.in. zgrupować wszystkie łodzie motorowe w halach zlokalizowanych obok siebie a także oddać dodatkową halę (nr.17) dla jachtów żaglowych.
Tradycyjnie silną reprezentację miała Polska. W tym roku było 38 stoisk producentów jachtów żaglowych, łodzi motorowych, houseboatów, silników elektrycznych, farb jachtowych, sprzętu do nurkowania i wakeboardingu oraz odzieży żeglarskiej, nie wspominając o stoiskach niemieckich dealerów prezentujących polskie marki czy licznych łódkach produkowanych w polskich stoczniach dla zagranicznych brandów. Łącznie jachtów żaglowych i łodzi motorowych wyprodukowanych w Polsce było ok. 160, podobnie jak w ubiegłym roku.
Tradycyjnie w hali superjachtów wystawiała się stocznia Galeon, która w tym roku w hali nr 6 prezentowała Galeon 680 FLY – nominowany do prestiżowej nagrody European Powerboat of the Year 2020. Z kolei w hali nr 1 stocznia ze Straszyna pokazała pięć mniejszych modeli swoich luksusowych jachtów, w tym premierowy Galeon 400 FLY.
Bogatą ofertę łodzi motorowych można było również zobaczyć na stoisku Parker Poland, łącznie z nagrodzonym w Berlinie nagrodą Best of Boats – Parker Monaco 110 i nominowanym w European Powerboat of the Year 2020 Parker 920 Explorer Max.
Ponadto na targach tradycyjnie swoje łodzie motorowe prezentowały: stocznia Delphia (dwie jednostki w tym Delphia BluEscape 1200 FLY), Techno Marine (Alexis 12), Cobra Yachts (Futura 36 i Futura 40 Grand Horizon), Cobrey oraz stocznia Northman z Węgorzewa (która oprócz łodzi motorowej Northman 1200 na targach prezentowała dodatkowo jacht żaglowy Maxus 24 evo).
Poza tym można było obejrzeć kilka nowych, bardzo ciekawych jednostek od: D-Boat (elegancka, lekka i szybka łódź motorowa Diamond 550), Futuro Boats (bardzo ciekawa łódź ZX20 wykonana z aluminium) czy Mongird Yachts (stylizowana na klasyczną motorówkę z I połowy XX wieku łódź Mongird 25 z widoczną strukturą włókna węglowego). Wszyscy zgodnie podkreślali bardzo duże zainteresowanie prezentowanymi modelami i wiele dobrze rokujących rozmów z Partnerami biznesowymi.
Podobnie pozytywnie o targach wypowiadali się także Mariusz Sobusiak, właściciel Sobusiak Yacht Yard, prezentujący na targach jacht Focus 750 Performance czy Witold Witkowski producent houseboatów La Mare.
Liczymy, że już niebawem polscy wystawcy otrzymają wiele zamówień na swoje wspaniałe konstrukcje, co będzie najbardziej pozytywnym efektem tegorocznej wystawy.
Po raz kolejny Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych POLSKIE JACHTY na targach BOOT Dusseldorf obsługiwała merytorycznie polskie stoisko narodowe. Zlokalizowany w nowej hali nr.1 punkt informacyjny na temat polskiego przemysłu jachtowego został zorganizowany przez Ministerstwo Rozwoju w ramach realizowanego projektu „Promocja gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe – Marka Polskiej Gospodarki – Brand” poddziałanie 3.3.2.
Program promocyjny oprócz tworzenia stoisk narodowych na targach BOOT Dusseldorf (w latach 2020 i 2022), METS Amsterdam (2020) oraz International Dubai Boat Show (2021) zakłada również organizacje misji wyjazdowych dla polskich przedsiębiorców na ww. imprezy oraz misji przyjazdowych dla zagranicznych dziennikarzy i potencjalnych partnerów biznesowych do Polski. Operatorem programu została agencja BERM, współpracująca w tym zakresie z Murator Expo oraz POLBOAT.
Dzięki temu mogliśmy na największych targach łodzi na świecie promować naszych członków oraz nawiązywać relacje biznesowe z potencjalnymi Partnerami dla polskich stoczni. A tematów w tym roku przewijało się wyjątkowo dużo, od zakupu nowej łódki czy serwisowania w starszych jednostek, po zapytania dotyczące możliwości produkcji w Polsce nowych brandów m.in. z Niemiec i Włoch czy propozycji inwestycyjnych dla polskich stoczni.
Na stoisku dostępne były ulotki oraz filmy promocyjne wielu polskich firm, dużym zainteresowaniem cieszyła się także najnowsza wersja katalogu zawierającego prezentacje członków naszej Izby. Tradycyjnie POLBOAT przygotował także briefing dla zagranicznych dziennikarzy pod tytułem „Siła i potencjał polskiego przemysłu jachtowego” i warto zaznaczyć, że konferencja przyciągnęła wielu przedstawicieli mediów.
Ponadto w trakcie trwania BOOT Dusseldorf została zorganizowana misja wyjazdowa dla grupy ponad 20 polskich przedsiębiorców. Uczestnicy spotkali się m.in. z Dyrektorem BOOT Petrosem Michelidakisem a także Karstenem Stahlhutem z Bundesverband Wassersportwirtschaft (Niemiecka Izba Przemysłu Jachtowego) i Jurgenem Trachtem – Dyrektorem zarządzającym BVWW. Stoisko narodowe oraz uczestników misji odwiedził Konsul Generalny w Niemczech Pan Jakub Wawrzyniak oraz Wicekonsul Pani Anita Mikołajczak. Poza tym swoje prezentacje prowadzili Łukasz Chrabański – kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Niemczech i Dariusz Kasprzyk od wielu lat związany z branżą jachtową w Niemczech. Dodatkowo polscy przedsiębiorcy uczestniczyli w International Breakfast Meeting zorganizowanym przez targi BOOT i European Boating Industry z udziałem międzynarodowych prelegentów, którego tematem przewodnim był zrównoważony rozwój.
Oprócz działań związanych z obsługą stoiska narodowego i misji wyjazdowej POLBOAT podczas targów BOOT brał udział także w pracach międzynarodowych organizacji ICOMIA oraz EBI, które jak co roku miały spotkania w przestrzeni targowej.
Tegoroczne targi można podsumować jako bardzo intensywne i zdecydowanie owocne. Bardzo dziękujemy wszystkim za współpracę, liczne spotkania i niezwykle interesujące rozmowy. Mamy nadzieję, że nasze działania przyniosą zainteresowanym firmom wiele wymiernych korzyści.
Kolejna, 52 edycja targów BOOT Dusseldorf, odbędzie się w dniach 23-31.01.2021. Już teraz serdecznie zapraszamy.