W imieniu członków Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – POLSKIE JACHTY Zarząd Izby przygotował i przesłał do kancelarii Pana Premiera Mateusza Morawieckiego oraz do Pani Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz pismo z informacją o fatalnych skutkach rozszerzającej się pandemii wirusa SARS-Cov –2, dotykających przedsiębiorstwa działające w naszej branży.
Od kilku tygodni Izba odbierałą alarmujące sygnały od naszych członków, którzy w obawie o możliwość sfinansowania bieżących kosztów w najtrudniejszym okresie załamania rynkowego prosili o przedstawienie wspólnego głosu branży zagrożonej widmem lawinowych bankructw, a w najlepszym wypadku poważnych zwolnień grupowych.
W treści zwrócono uwagę, że branża jachtowa w Polsce to około tysiąc przedsiębiorstw zatrudniających szacunkowo 45.000 pracowników. Przedsiębiorstwa te adresują swoją produkcję w znakomitej większości za granicę, przynosząc wymierne korzyści budżetowi państwa zarówno poprzez podatki od dochodów, jak i istotną poprawę bilansu płatniczego. Wspomniano także, iż główna część producentów branży jachtowej prowadzi działalność na nisko uprzemysłowionych terenach północno-wschodniej Polski, będąc niejednokrotnie jedynym dużym lokalnym pracodawcą, a z całą pewnością pracodawcą należącym do czołówki technologicznej oraz wysokiej wartości dodanej wytwarzanych wyrobów.
Nagły kryzys doprowadził do przerwania mozolnie budowanych międzynarodowych łańcuchów dostaw stawiając pod znakiem zapytania nie tyle perspektywy rozwoju, ile zachowanie działalności na minimalnym poziomie zapewniającym przetrwanie.
Bazując na analizie procedowanego obecnie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw Zarząd Izby wyraził głębokie
przekonanie, iż projektowane przepisy nie zapewnią przetrwania naszej branży. Uważamy za konieczne podjęcie radykalnych działań koniecznych do utrzymania nie tylko miejsc pracy w przemyśle jachtowym, ale przetrwania produkcji jachtowej wraz z całym latami budowanym doświadczeniem i cieszącą się uznaniem marką. Mając na względzie fakt, że nasza branża nie ma możliwości dalszej produkcji jesteśmy przekonani, iż projektowana w przepisach pomoc powinna dotyczyć wszystkich podmiotów, zarówno MŚP jak i również dużych, albowiem duże i średnie przedsiębiorstwa z branży jachtowej są motorem technologicznym, generują ponad 70 % obrotu całej branży i zatrudniają blisko połowę wszystkich pracowników.
Zarząd Izby zawarł w piśmie propozycje następujących rozwiązań:
Mamy nadzieję, że nasz głos zostanie wysłuchany przez rządzących i odniosą się oni pozytywnie do przedstawionych postulatów.