Europejskie targi jachtowe wracają po pandemii – Cannes, Southampton, Genua

Po dwóch latach pustki targowej spowodowanej pandemią Covid-19 europejskie imprezy zaczynają budzić się do życia, a ich powrót jest zdecydowanie w dobrym stylu.

 

Cannes Yachting Festival

Na początek, w dniach 7-12 września 2021 roku, na Lazurowym Wybrzeżu odbył się Cannes Yachting Festival 2021.

Choć było nieco mniej odwiedzających (7% w stosunku do 2019 r.) i wystawianych łodzi (4% w stosunku do 2019 r.) organizatorzy głośno mówią o ogromnym sukcesie. W sumie na tegorocznej edycji było 575 wystawców, 620 łodzi i 54 400 odwiedzających z całego świata. Zgodnie z danymi podanymi przez Biuro Komunikacji Festiwalu, 50% odwiedzających to goście z zagranicy. Bardzo ciekawe jest także to, że aż o 10% wzrosła ilość światowych premier. To optymistyczne perspektywy, pokazujące, że stocznie nie stały w miejscu, tylko cały czas rozwijały się, wdrażały nowe technologie, inwestowały w nowe projekty i typy łodzi.

Cannes było papierkiem lakmusowym, ponieważ jego daty (7-12 września) wyprzedziły inne pokazy łodzi, m.in. w Southampton, Genui i Monako. Było to nie lada wyzwanie na każdym etapie jego przygotowań, biorąc pod uwagę istniejące we Francji ograniczenia organizacyjne, narzucone przez przepisy anty-Covid. Niewątpliwie „odbiór” Festiwalu był pozytywny. Było dużo udanych transakcji i szampana. Po raz kolejny bardzo dobrze został przyjęty podział na Vieux Port z motorówkami i Port Canto z jachtami żaglowymi. Oprócz jednostek przygotowanych w tym celu przez organizatorów, w tym roku również niektóre stocznie udostępniły swoje jachty do przewozów między dwoma portami, co było dodatkową okazją do promocji wśród odwiedzających.

 

 

Southampton International Boat Show

W niedzielę 19 września zakończyły się Międzynarodowe Targi Łodzi w Southampton (10-19.09.2021), a organizatorzy, wystawcy, sponsorzy i goście uznali targi za jedne z najlepszych.

Wydarzenie zachowuje swój tytuł największego i najlepszego festiwalu żeglarskiego w Wielkiej Brytanii, prezentując ponad 350 marek i ponad 500 łodzi na wystawie, w tym wiele brytyjskich i światowych debiutów. W ciągu 10 dni imprezę odwiedziło 88 000 odwiedzających, co oznacza spadek o 14 procent w porównaniu z 2019 r., ale jest wciąż fantastycznym osiągnięciem podczas pandemii Covid-19.

Na wystawie wprowadzono dodatkowe środki dotyczące Covid-19, aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo. Spektakularny pokaz, osadzony na oszałamiającym tle największej w Europie specjalnie wybudowanej mariny, miał tętniącą życiem atmosferę, ponieważ zarówno wystawcy, jak i goście chcieli spotkać się twarzą w twarz po trudnych 18 miesiącach. Dzięki nowemu, ekscytującemu układowi, większej powierzchni i 5 nowym dedykowanym strefom – Sporty wodne, Classic i Dayboat, Dinghy, On The Water i Festival Green, oferujących szeroką gamę produktów, usług i atrakcji, wystawcy podkreślali świetne wyniki sprzedaży i dużą ilość pozytywnych rozmów z klientami.

 

 

Genoa Boat Show

Sukcesem zakończyły się także targi jachtowe w Genui (16-21.09.2021). Na ponad 200 000 metrów kwadratowych powierzchni na wodzie oraz na lądzie zgromadzono ponad 1000 jednostek pływających żaglowych i motorowych o długości od 4 do ponad 40 metrów długości. Blisko 100.000 odwiedzających 61. Salone Nautico to wynik o 30% lepszy niż w edycji 2020. Dodatkowo organizatorzy informują również o wzroście podpisanych kontraktów o 12% w porównaniu do ubiegłego roku.

61. Salone Nautico w Genui mogły liczyć na kluczowe wsparcie wielu instytucji, co pozwoliło na udział ponad 60 międzynarodowych dziennikarzy i kupców z 18 krajów. Istotne okazało się także wpisanie targów do Planu promocyjnego włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej, na rzecz promocji marki Made in Italy (Simest), który umożliwił firmom skorzystanie z narzędzi finansowania udziału w międzynarodowych wydarzeniach branżowych. W tym roku odnotowano również rekordową liczbę wizyt członków rządu i parlamentu.

Sześciodniowy czas imprezy obejmował 78 wydarzeń, w tym konferencje, seminaria, warsztaty techniczne, panele i prezentacje oraz 5874 próby morskie. Każdego dnia transmitowano na żywo wywiady, raporty z konferencji i najnowsze informacje z branży.

Warto dodać, że targi odbywały się w otoczeniu zaawansowanej budowy potężnych inwestycji infrastrukturalnych w tereny wystawowe. Już za dwa lata będą gotowe nowe hale i miejsca na wodzie, które nadadzą Salone Nautico di Genova nowy wygląd i wymiar. Według zapewnień organizatorów, potencjał targów ma osiągnąć rozmiar przewyższający wszystkie znane imprezy wystawiennicze w branży nautycznej.

keyboard_arrow_up
Facebook
Twitter