Sankcje na eksport do Rosji towarów luksusowych w tym jachtów i łodzi

Europa we współpracy z USA rozszerza rosyjskie sankcje na towary luksusowe – w tym łodzie rekreacyjne.

Wczoraj w czwartej rundzie sankcji wobec Rosji w odpowiedzi na „jej brutalną agresję na Ukrainę i jej mieszkańców” Komisja Europejska ogłosiła zakaz eksportu towarów luksusowych – w tym „jachtów i innych jednostek pływających rekreacyjnych lub sportowych; łodzie wiosłowe i kajaki” objęte kodem taryfowym CN 8903 00 00.

Oficjalny komunikat prasowy Komisji Europejskiej można znaleźć TUTAJ .

Te sankcje dodatkowo przyczynią się do zwiększenia presji ekonomicznej na Kreml i mają bezpośrednio uderzyć w rosyjskie elity. Ponadto lista osób i podmiotów sankcjonowanych została rozszerzona o kolejnych oligarchów i elity biznesowe związane z Kremlem, a także firmy działające w obszarach wojskowych i obronnych, które logistycznie i materialnie wspierają inwazję.

Ponadto stowarzyszenie European Boating Industry (EBI) zauważyło, że RSG, reprezentujące jednostki notyfikowane na potrzeby dyrektywy o łodziach rekreacyjnych (RCD), wskazało, że niedawne sankcje oznaczają zawieszenie usług oceny zgodności przez jednostki notyfikowane UE dla Rosji.

Globalne sankcje nałożone na Rosję już wywarły paraliżujący wpływ na przemysł morski tego kraju, który cieszył się gwałtownym wzrostem popytu, wraz z obiecującymi projektami rozwoju marin skoncentrowanymi na Morzu Czarnym. Obecna sytuacja prawdopodobnie odbije się długoterminowo na rosyjskich dystrybutorach łodzi, dealerach, importerach sprzętu i usługodawcach. W załączeniu dokument na temat sankcji przygotowany przez EBI.

keyboard_arrow_up
Facebook
Twitter