Relacja z POLBOAT YACHTING FESTIVAL 21-24.07.2022 r.

W dniach od dwudziestego pierwszego do dwudziestego czwartego lipca, w jednej z najnowocześniejszych polskich przystani jachtowych w Polsce – Marina Yacht Park w Gdyni należącej do Grupy PHN – odbyła się trzecia edycja największej w Polsce wystawy jednostek pływających na wodzie POLBOAT YACHTING FESTIVAL.

To była rekordowa edycja, z największą jak dotąd liczbą zarówno Wystawców (w tym kilka firm zagranicznych), jak i odwiedzających, a także pod względem atrakcji jakie przygotowali organizatorzy.

POLBOAT YACHTING FESTIVAL to wyjątkowa okazja do poznania aktualnej oferty polskich producentów i dystrybutorów jednostek pływających oraz prezentacji walorów jachtów żaglowych, łodzi motorowych oraz sprzętu sportowego w ich naturalnym środowisku – na wodzie. Na tegorocznej Wystawie można było obejrzeć blisko 100 jednostek pływających z czołowych polskich stoczni oraz zagranicznych, dostępnych na polskim rynku. Było kilkanaście premier w tym kilka światowych.

Uroczyste otwarcie tradycyjnie odbyło się na katamaranie Sunreef (tym razem był to Sunreef 60 Power), a udział wzięły ważne osobowości z branży i administracji państwowej oraz lokalnej – Prezes POLBOAT Sebastian Nietupski, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu – Krzysztof Drynda, Prezes Zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości Marcin Mazurek, Wiceprezes PHN Piotr Przednowek, Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego – Tomasz Chamera, Wiceprezes Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego – Tomasz Wencel, Prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego – Bogusław Witkowski, Dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego woj. Pomorskiego – Marta Chełkowska, Prezes Dalmor SA – Katarzyna Stanulewicz oraz Dyrektor Zarządzająca DALMOR Management – Wioletta Magin.

Stocznia Galeon Yachts, światowy lider w kwestii innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych, która w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia, zaprezentowała aż siedem różnych modeli luksusowych jachtów motorowych, stocznia Cobrey pokazała trzy modele, w tym swój największy jacht motorowy o długości 50 stóp, a debiutująca na gdyńskiej Wystawie stocznia Vulcan Yachts zaprezentowała niewiele mniejszą jednostkę – JP 47. Z jednostek motorowych ponad 10 m na gdyńskiej Wystawie można było oglądać m.in. Northmana 1200 oraz dwie jednostki ze stoczni Balt Yacht.

Z kolei wśród łodzi motorowych o długości poniżej 10 m., to oprócz prestiżowych zagranicznych marek jak Windy, Flipper, Nimbus, Malibu, Alfastreet, Bayliner, Rand czy Saxdor (z których większość produkowana jest w polskich stoczniach), były również polskie marki, w tym wiele młodych, ale z ogromnym potencjałem – Futuro Boats, D-Boat, Nautic Yachts, Lamdo Yachts czy VTS Boats. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jeden z najbardziej znanych polskich producentów w tej kategorii, Parker Poland, pokazał aż cztery różne modele.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się houseboaty, spośród których w tym roku wyróżniał się Nomadream 1200 Double Decker, z nowoczesną i bardzo ciekawą jednostką, ale oczywiście nie zabrakło też największego producenta – La Mare z Bydgoszczy.

Miłośnicy jachtów żaglowych mieli do obejrzenia kilkanaście jednostek, w tym 2 modele Bavaria Yachts, po 4 modele Viko Yachts i Hanse, Maxus 35, Dehler 42 oraz Jacht2020 z gdyńskiej stoczni PRO AIR. Tegoroczna wystawa oferowała odwiedzających również różnorodne jednostki pływające. Poza jachtami żaglowymi i motorowymi, można było obejrzeć skutery SeaDoo i Kawasaki, łodzie typu RIB od Sportis, poduszkowce Airslide, pływające biuro od firmy Stalkone, a także Awake jetboards i kajaki Hobie.

Pierwszego dnia Wystawy wręczono nagrody Prezydenta Miasta Gdyni – GDYNIA POLBOAT AWARDS. Jury w składzie: Stanisław Iwiński – redaktor naczelny portalu Yachtsmen.eu, Robert Błażejak – projektant i właściciel Błazejak Yacht Design, Jacek Centkowski – światowej sławy projektant i konstruktor jachtów, nagrodziło następujące jednostki:

W kat. Jachtów żaglowych – Bavaria C42

W kat. Łodzi motorowych do 11 m – Alfastreet 23

W kat. Łodzi motorowych pow. 11 m – Balt 37 Grand

Ponadto przyznano nagrodę specjalną – dla stoczni Galeon za 40 lat wspaniałego rozwoju firmy i promocji polskiego przemysłu jachtowego na świecie.

Statuetkę przygotował znany trójmiejski artysta rzeźbiarz Adam Stachowicz. Wręczenie nagród odbyło się w gościnnych progach hotelu Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront, a po części oficjalnej zaczął się Inter Cars – Exide Cocktail Party.

POLBOAT YACHTING FESTIVAL, organizowany przez Polską Izbę Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – Polskie Jachty jest imprezą niebiletowaną. W tym roku przez cztery dni, imprezę odwiedziło ponad 20.000 osób.

W halach namiotowych ustawionych na nadbrzeżu, wystawiały się firmy oferujące akcesoria żeglarskie i motorowodne, sprzęt nawigacyjny, designerską odzież oraz oferty finansowania i ubezpieczenia łodzi. Na imprezie dodatkowo można było obejrzeć najnowsze modele kamperów od Elcamp, auta Mercedes-Benz od BMG Goworowski, ekskluzywne ubrania od Tailors Club, okulary od Optyk Kochański lub odpocząć w specjalnej strefie relaksu województwa Pomorskiego.

Do tego, odwiedzający mieli okazję spotkać wiele ciekawych postaci m.in. słynnego kapitana Romana Paszke, żeglarza Juranda Goszczyńskiego, który wygrał ostatnie regaty Setką przez Atlantyk czy też Anię i Bartka Dawidowskich (Sail Oceans).

Podczas tegorocznego Wydarzenia poruszano także inne ważne kwestie, jak rozwój szkolnictwa zawodowego dla branży jachtowej na przykładzie Saxdor Academy, inwestowanie w jachty, systemy łączności, ESG w biznesie czy problem zanieczyszczenia oceanów.

W weekend Organizatorzy wspólnie z Fundacją Aktywnie i Zdrowo oraz PRO AIR zorganizowali specjalną edycję akcji #ZostańWodniakiem, czyli darmowych rejsów jachtami żaglowymi i motorowymi dla tych, którzy dopiero chcieliby odkryć nową pasję i dołączyć do tysięcy osób spędzających czas na wodzie.

Impreza POLBOAT YACHTNG FESTIVAL była niezwykle udana, a w tym roku dodatkowo zorganizowano przyjazd zagranicznych dziennikarzy z takich mediów jak: IBI Magazine, The Yacht Style, Barche, Boat International, The World Of Yachts and Boats, Nauticki Magazin, Asia Pacyfic Boating.

Na zakończenie warto dodać, że w tym samym czasie w marinie znajdującej się nieopodal odbywały się regaty Gdynia Sailing Days, co jest efektem bliskiej współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego z POLBOAT w ramach promocji Miasta Gdynia – Żeglarskiej Stolicy Polski.

 

Organizatorem POLBOAT YACHTING FESTIVAL jest Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych POLSKIE JACHTY (POLBOAT)

Partnerem Strategicznym jest Marina Yacht Park należąca do Grupy PHN.

Partnerami wydarzenia są: Miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski, Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego, Forum Gospodarki Morskiej, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Mercedes-Benz BMG Goworowski, Tailors Club, Courtyard by Marriott, InterCars, Exide, Banglob, Taurus Sea Power, Sztorm Grupa, PRO AIR-Jacht2020 oraz !Pomorskie i Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna.

Patronat medialny sprawują: Forbes, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Trojmasto.pl, Dziennik Bałtycki, Nasze Miasto, Magazyn Pomorski, Radio Gdańsk, Magazyn Wiatr, NoweZagle.pl, Yachtsmen.eu, Jachting, Jachting Motorowy oraz GospodarkaMorska.pl

 

keyboard_arrow_up
Facebook
Twitter