Relacja z POLBOAT YACHTING FESTIVAL 2021

W dniach 15-18 lipca, w jednej z najnowocześniejszych polskich przystani jachtowych w Polsce – Marina Yacht Park w Gdyni – odbyła się druga edycja największej w Polsce wystawy jednostek pływających na wodzie – POLBOAT YACHTING FESTIVAL.

 Impreza zakończyła się sukcesem, pogoda dopisała, organizatorzy zapewnili bogaty program atrakcji, więc wystawcy byli zadowoleni z frekwencji, a zwłaszcza z dużej ilości spotkań z konkretnymi klientami. To było wielkie święto branży polskiego przemysłu jachtowego, która rok czekała, by znowu się ze sobą spotkać.

 Podczas tegorocznej edycji w Marina Yacht Park zobaczyliśmy blisko 70 jachtów i łodzi z czołowych polskich stoczni oraz zagranicznych, dostępnych na polskim rynku.

Prawdziwą perłą był niewątpliwie 80-stopowy Sunreef 80 Double Happiness ze stoczni Sunreef Yachts. Na jego pokładzie odbyło się uroczyste otwarcie z udziałem ważnych osobowości z branży i administracji państwowej oraz lokalnej. Wśród gości byli m.in.: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Wiceprezydent Miasta Gdyni Marek Łucyk, Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera oraz Prezes Dalmor SA Aleksandra Mietlicka.

Galeon Yachts ze Straszyna, światowy lider w kwestii innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych, w tym roku zaprezentował aż pięć różnych modeli, od Galeona 325 GTO (premiera otwiera nową linię jachtów w ofercie stoczni Galeon) po Galeon 510.

Dodatkowo po kilka jednostek wystawili: Parker Poland, stocznia Northman, La Mare Houseboats, Pro Air i Viko Yachts. Nie zabrakło kultowej marki Delphia Yachts, a także produktów z dobrze znanych polskich stoczni – TES Yachts, Sportis, Mazuria, Koga oraz Cree Yacht.

Na wystawie obecne były również prestiżowe zagraniczne marki, z których wiele produkowanych jest w Polsce. Na szczególne wyróżnienie zasługuje firma Dobre Jachty, której stand przypominał klimatem Cannes Yachting Festival. Elegancka przestrzeń stworzona z kilkoma luksusowymi markami przyciągała uwagę i zachęcała do odwiedzenia jachtów Jeanneau czy Cranchi. Na wystawie dużą uwagę przyciągały również jednostki: Saxdor, Hanse, Bavaria, Windy, Flipper Uttern oraz zawsze cieszące się popularnością skutery SeaDoo.

W tym roku w Gdyni była okazja do obejrzenia aż siedmiu premier. Po raz pierwszy w Polsce szerszej publiczności pokazane zostały: Galeon 325 GTO, Maxus 34, Saxdor 320, Nimbus T8, Flipper 900 DC, Cranchi T36 Crossover oraz katamaran Wave 50. Nie obyło się bez spektakularnych „chrzcin” towarzyszących premierom.

Pierwszego dnia targów wręczona została nagroda Prezydenta Miasta Gdyni – GDYNIA POLBOAT AWARDS. Statuetkę przygotował znany trójmiejski artysta-rzeźbiarz Adam Stachowicz, członkami jury byli znani projektanci Jacek Centkowski i Robert Błażejak oraz dziennikarz Stanisław Iwiński. Nagrody otrzymali: w kategorii jacht żaglowy – Maxus 34 ze stoczni Northman, w kategorii jacht motorowy – Galeon 325 GTO ze stoczni Galeon Yachts. Dodatkowo jury przyznało nagrodę specjalną dla houseboata Modern 1 z bydgoskiej stoczni La Mare.

Goście odwiedzający POLBOAT YACHTING FESTIVAL, którzy niekoniecznie przyszli w celu zakupienia nowej jednostki, mogli w halach namiotowych ustawionych na nabrzeżu zapoznać się z produktami firm oferujących akcesoria żeglarskie i motorowodne, sprzęt nawigacyjny oraz propozycje finansowania i ubezpieczenia łodzi. Dodatkowo odwiedzający mogli korzystać z wielu atrakcji dostępnych całkowicie za darmo. Już pierwszego dnia odbył się koncert gdyńskiego folk-rockowego zespołu Mitra. W kolejnych dniach odbywały się liczne spotkania z ciekawymi gośćmi – m.in. Tomaszem Chamerą, Patrykiem Zbroją, Michałem Korneszczukiem, Przemkiem Tarnackim oraz SailOceans – rodziną pod żaglami, czyli znanymi youtuberami Anią i Bartkiem Dawidowskimi. Piątek na targach zakończył się pokazem kulinarnym DynaCook i Lyofood, a wieczór wypełniły dźwięki muzyki podczas Inter Cars & Exide Cocktail Party.

W weekend liczni odwiedzający mieli nie tylko ogromną przyjemność podziwiać pokazy flyboardingu przygotowane przez mistrzowski team z fly-board.pl, ale też mieli okazję poczuć prawdziwą radość z jachtingu dzięki bezpłatnym rejsom jachtami żaglowymi lub jednostkami motorowymi. Akcja ZostańWodniakiem, przygotowana z partnerami – Jacht2020 i ŻeglarstwoToLekarstwo, dała możliwość bliższego kontaktu z tą przyjemną formą rekreacji, zdobycia wstępnej edukacji oraz otrzymania kompleksowej informacji, jak zacząć swoją przygodę na wodzie.

Na imprezie oprócz jachtów dodatkowo można było obejrzeć najnowsze modele kamperów, m.in. Burstner, Adria i Morelo, a także odwiedzić specjalną strefę Mercedes-Benz przygotowaną przez firmę BMG Goworowski.

Warto zaznaczyć, że w pobliskiej marinie miejskiej w tym samym czasie, co POLBOAT YACHTING FESTIVAL, odbywały się regaty Gdynia Sailing Days. W tym roku po raz pierwszy organizatorzy współpracowali ze sobą, ale już wiadomo, że ta współpraca będzie kontynuowana i rozszerzana przy kolejnej edycji imprez potwierdzając, że Gdynia jest Żeglarską Stolicą Polski.

keyboard_arrow_up
Facebook
Twitter