Relacja z 14. targów sportów wodnych WIATR I WODA w Gdyni 18-21.07.2019

W dniach 18-21.09.2019 r. w Gdyni, odbyła się 14. edycja Targów Sportów Wodnych WIATR i WODA na wodzie. 

Targi Wiatr i Woda w Gdyni organizowane są przez spółki Yacht EXPO i Murator EXPO przy partnerskiej współpracy miesięcznika „Żagle” oraz miasta Gdynia.

W tym roku odwiedzający mogli zobaczyć w gdyńskiej marinie ok. 120 jachtów, w tym debiutujące na rynku jednostki. W namiotach na nabrzeżu prezentowały się firmy oferujące akcesoria żeglarskie i motorowodne, odzież, sprzęt nawigacyjny, asekuracyjny i ratunkowy oraz media branżowe. Wizyta na Targach była też okazją do spotkań ze znakomitymi żeglarzami m.in. Joanną Pajkowską, która zakończyła niedawno samotny rejs non stop dookoła świata i Rafałem Moszczyńskim, który jesienią wyrusza na podobną wyprawę trasą Gdynia – Gdynia na specjalnie przygotowanym do tego rejsu jachcie Caravella 950.
Łącznie na Targach swoją ofertę zaprezentowało blisko 130 firm. Imprezę odwiedziło ponad 11 000 gości.

Podczas Targów WIATR i WODA na wodzie już po raz dziewiąty przyznana została nagroda Prezydenta Miasta Gdyni w konkursie Gdynia YACHT Design. Konkurs powołano, by promować doskonałe wzornictwo w branży sportów wodnych. Jury dokonało wyboru najładniejszego jachtu żaglowego oraz jachtu motorowego, prezentowanego na Targach. Nagrody uzyskały następujące konstrukcje:
– w kategorii Jachty Żaglowe: Hanse 458 prezentowany przez firmę Super Yachts
– w kategorii Jachty Motorowe: Axopar 28 Cabin Brabus Line wystawiony przez firmę S-Yachts.
Ponadto jury postanowiło przyznać wyróżnienie jachtowi Galeon 650 Fly wystawionemu przez stocznię galeon.

Na Targach WIATR i WODA na wodzie zostały ponadto ogłoszone nominacje w konkursie „Jacht Roku w Polsce – Polish Yacht of the Year 2019” organizowanym przez redakcję Magazynu Sportów Wodnych „Żagle”. Tradycyjnie wśród nominowanych jednostek znalazły się konstrukcje zgłoszone przez członków naszej Izby: Balt Yacht, Dobre Jachty, Galeon oraz Parker Poland.

W tym roku po raz pierwszy w Gdyni wręczono także nominacje w konkursie „KOTNIZ Jachtowy Produkt Roku 2020”. Wśród zgłaszających warto wymienić członków Izby: Agachem, Garmin Polska, Vetus Polska, Taurus Sea Power, Marine Works oraz Eljacht. 

 

Ponadto w Gdyni, podczas Targów WIATR i WODA, potencjał polskiego przemysłu jachtowego poznawali uczestnicy drugiej edycji Misji Study Tour, organizowanej przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Wzięli w niej udział przedsiębiorcy i dziennikarze czołowych mediów branżowych ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Chin i Stanów Zjednoczonych Ameryki, m.in.: Sail Magazine, Yacht and Sea, Soundings Trade Only, IBI Magazine, Asia-Pacific Boating, Ocean Way, Yacht Style, the UAE News i Fragrant Harbour. 

Goście odwiedzili stocznie jachtowe Galeon, Conrad, Sunreef i żaglownię Sail Service oraz uczestniczyli w licznych spotkaniach biznesowych na Targach, w tym z Sebastianem Nietupskim, Prezesem Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego POLSKIE JACHTY. Uczestnicy Misji wzięli udział w testach jednostek żaglowych: NFun 30, Maxus 24 evo, Caravela 950 (jacht, na którym Rafał Moszczyński wyruszy w samotny rejs dookoła świata, by uczcić historyczny wyczyn Henryka Jaskuły sprzed 40 lat), Albatros 4.30 oraz katamaranu Nawiatr N700K. Przetestowali również jednostki motorowe: Balt Tytan 918, Parker 110 Monaco, Parker 850 Voyager, Northman 1200, Baltica 660 weekend, Diamond 550, Eagle One, Enigma 26GT, MK 625 i Tender 740. Uczestnicy Misji, na specjalne zaproszenie firmy Sunreef Yachts, spotkali się z byłym Prezydentem RP Lechem Wałęsą i odbyli ekskluzywny rejs na pokładzie najnowszego Sunreef 80, szykowanego na targi w Cannes.

Podczas Targów odbyła się też konferencja prasowa dla rodzimych mediów „Siła i potencjał polskiej branży jachtowej. Elementy rządowego programu wsparcia branży na rynkach zagranicznych”. Poświęcona była dotychczasowym osiągnięciom polskiej branży przemysłu jachtowego, pozycji Polski w europejskim przemyśle jachtowym, założeniom Branżowego Programu Promocji – Brand dla sektora polskich jachtów i łodzi oraz roli targów żeglarskich w promocji oferty przemysłu jachtowego.

Misja Study Tour jest częścią programu Brand wspierającego 12 najbardziej perspektywicznych i innowacyjnych branż polskiej gospodarki, w tym oczywiście przemysł jachtowy. Polskie firmy, po latach budowania silnej pozycji na rynkach europejskich, aktualnie prowadzą ekspansję na rynki pozaunijne – Rosję, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Stany Zjednoczone, Chiny oraz Australię. Polski rząd wspiera te proeksportowe działania na kilka sposobów. Oprócz misji Study Tour, na najważniejszych targach zagranicznych organizowane są także polskie stoiska narodowe, na których można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące firm z branży jachtowej w Polsce. Dodatkowo powstał film w technologii 360 stopni prezentujący w efektowny sposób polskie jachty i łodzie motorowe, zarówno na wodzie jak i w czasie procesu produkcyjnego.

Realizatorem programu Brand jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która merytorycznie współpracuje w tym zakresie z Polska Izbą Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych POLBOAT.

 

 

keyboard_arrow_up
Facebook
Twitter