W dniach 10-15 września 2019 odbyła się 42. edycja Cannes Yachting Festival. Jest to wyjątkowa impreza, często określana jako najważniejsze targi na wodzie w Europie.
W tym roku targi odbywały się równolegle w dwóch lokalizacjach: Vieux Port (łodzie motorowe) oraz Port Canto (jednostki żaglowe). Według organizatorów taka zmiana została przyjęta pozytywnie, zwłaszcza przez wystawców. W Port Canto pokazano około 120 jachtów jednokadłubowych i wielokadłubowych, prezentując prostszy i bardziej dostępny układ dla zwiedzających. Wielu wystawców zgodnie podkreślało fakt, że wśród zwiedzających tą część imprezy przeważały konkretne osoby zainteresowane jachtami żaglowymi.
Z kolei przeniesienie żaglówek do nowej lokalizacji pozwoliło na to, że w Vieux Port łodzie motorowe miały więcej miejsca, co też było dobre zarówno dla wystawców jak i zwiedzających.
Pod względem statystyk – podczas tegorocznego Cannes Yachting Festival ponad 540 wystawców z 33 krajów pokazało ok. 640 łodzi i jachtów o długości od 2,1 do 55 metrów. Do tego zarejestrowano ponad 50.000 odwiedzających i to pomimo złej pogody pierwszego dnia
W tym roku wśród wystawców z Polski należy przede wszystkim wymienić stocznię Galeon która tradycyjnie zaprezentowała bogatą ofertę swoich mega jachtów oraz Sunreef Yachts, również z 6 jednostkami, ale w dwóch lokalizacjach. Stoiska ww. firm przez cały czas było mocno oblegane zarówno przez profesjonalistów z branży jak i indywidualnych zwiedzających. Ukoronowaniem był fakt przyznania prestiżowych wyróżnień: Galeon 680 FLY otrzymał nagrodę w kategorii The exterior design 64 – 80 feet, a 80 Sunreef Power w kategorii Best Power Driven Catamaran. Serdecznie gratulujemy!
Ponadto z polskich marek na targach w Cannes można było obejrzeć Parker Monaco 110 ze stoczni Parker Poland, Delphia BluEscape 1200 Fly z Olecka, Northman 1200 ze stoczni Northman z Węgorzewa oraz Cobrey 50.
Licząc wszystkie wystawione w Cannes jednostki produkowane w polskich stoczniach, w tym te dla zagranicznych brandów, to było ich blisko 60.
Tegoroczne targi należy uznać za udane i z pewnością przyniosą wszystkim obecnym tam polskim przedsiębiorcom wiele nowych, lukratywnych kontaktów biznesowych.
Na koniec warto wspomnieć, że obecni w Cannes przedstawiciele Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych POLSKIE JACHTY w trakcie trwania targów odbyli spotkania w ramach przynależności do międzynarodowych organizacji European Boating Industry oraz ICOMIA. Głównymi tematami była pozycja polskiego przemysłu w Europie i na świecie oraz organizacja programu promocji wodniactwa w Polsce.