W dniach 9-12.08.2018 r. w Gdyni, odbyła się 13. edycja Targów Sportów Wodnych WIATR i WODA na wodzie. Targi Wiatr i Woda w Gdyni, jak również, organizowane pod ta samą nazwą, największe polskie targi tej branży w Warszawie i Katowicach organizowane są przez spółki Yacht EXPO i Murator EXPO.
W tym roku odwiedzający mogli zobaczyć w gdyńskiej marinie ponad 120 jachtów, w tym debiutujące na rynku jednostki. W namiotach na nabrzeżu prezentowały się firmy oferujące akcesoria żeglarskie i motorowodne, odzież, sprzęt nawigacyjny, asekuracyjny i ratunkowy oraz media branżowe. Wizyta na Targach była też okazją do spotkań ze znakomitymi żeglarzami m.in. Szymonem Kuczyńskim, który kilka miesięcy temu ustanowił rekord świata w samotnej, bez zawijania do portu, okołoziemskiej żegludze na najmniejszym jachcie w historii (Maxus 22 ze stoczni Northman ma długość 6,36 m.).
Łącznie na Targach swoją ofertę zaprezentowało blisko 130 firm. Imprezę odwiedziło 12 000 gości.
Podczas Targów WIATR i WODA na wodzie już po raz dziewiąty przyznana została nagroda Prezydenta Miasta Gdyni w konkursie Gdynia YACHT Design. Konkurs powołano, by promować doskonałe wzornictwo w branży sportów wodnych. Jury dokonało wyboru najładniejszego jachtu żaglowego oraz jachtu motorowego, prezentowanego na Targach. Nagrody uzyskały następujące konstrukcje:
– w kategorii Jachty Żaglowe: NFUN 30 prezentowany przez firmę VRS Tomasz Dawidowski
– w kategorii Jachty Motorowe: Galeon 485 HTS wystawiony przez stocznię Galeon.
Ponadto jury postanowiło przyznać wyróżnienie jachtowi Northman 1200 wystawionemu przez stocznię Northman.
Na Targach WIATR i WODA na wodzie zostały ponadto ogłoszone nominacje w konkursie „Jacht Roku w Polsce – Polish Yacht of the Year 2019” organizowanym przez redakcję Magazynu Sportów Wodnych „Żagle”. Tradycyjnie wśród nominowanych jednostek znalazły się konstrukcje zgłoszone przez członków naszej Izby: Balt Yacht, Cobra Yachts, Dobre Jachty, Galeon, Northman a także Parker Poland.
Podczas Targów miała miejsce misja przyjazdowa zorganizowana dla dziennikarzy i kontrahentów z Rosji oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Goście misji Study Tour mieli możliwość testowania polskich jachtów żaglowych i motorowych. Wśród jednostek wytypowanych do testów znalazły się: Parker 110 Monaco, Northman 1200 (Premiera 2018), Nexus 870 Revo, SunCamper 35, Futura 36, Pegazus 560, Clanship 6.0, Emzi 767, Diamond 550 a także żaglowy jacht regatowy NFun30. Wspaniałe jednostki wykonane przez doświadczonych pracowników w najnowszej technologii z użyciem najlepszych dostępnych materiałów, o perfekcyjnych właściwościach nautycznych, gwarantowały niezapomniane wrażenia.
Poza testami łodzi, goście z Rosji i ZEA mieli również możliwość zwiedzenia: stoczni Conrad, która kilka miesięcy temu zwodowała największy jak dotąd zbudowany w polskiej stoczni jacht – Conrad C133 Viatoris, stoczni Techno Marine, żaglowni Sail Service, która od ponad 30 lat współpracuje nie tylko z polskimi producentami, ale także z czołowymi stoczniami z Europy, a także stoczni Green Dream Boats, która produkuje solarne katamarany Solliner.
Ponadto odbyło się wiele spotkań z przedstawicielami polskiej branży, a także prezentacje prowadzone przez m.in. Jacka Centkowskiego – światowej sławy projektanta, Sebastiana Nietupskiego – prezesa POLBOAT, Jacka Oryla – dyrektora Targów WIATR i WODA i prezesa Murator EXPO, oraz Waldemara Heflicha – redaktora naczelnego miesięcznika „Żagle”, najstarszego i najbardziej popularnego pisma w Polsce.
Podczas Targów odbyła się też konferencja prasowa dla polskich mediów „Siła i potencjał polskiej branży jachtowej. Elementy rządowego programu wsparcia branży na rynkach zagranicznych”. Poświęcona była dotychczasowym osiągnięciom polskiej branży przemysłu jachtowego, pozycji Polski w światowym przemyśle jachtowym, założeniom Branżowego Programu Promocji – Brand dla sektora polskich jachtów i łodzi i roli targów żeglarskich w promocji oferty przemysłu jachtowego. Gościem specjalnym była Sandrine Devos – Sekretarz Generalna European Boating Industry, której prezentacja dotyczyła pozycji Polski w europejskim przemyśle jachtowym i była potwierdzeniem silnego wizerunku polskiej branży na starym kontynencie.
Misja Study Tour jest częścią programu Brand wspierającego 12 najbardziej perspektywicznych i innowacyjnych branż polskiej gospodarki, w tym oczywiście przemysł jachtowy. Polskie firmy, po latach budowania silnej pozycji na rynkach europejskich, aktualnie prowadzą ekspansję na rynki pozaunijne – Rosję, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Stany Zjednoczone, Chiny oraz Australię. Polski rząd wspiera te proeksportowe działania na kilka sposobów. Oprócz misji Study Tour, na najważniejszych targach zagranicznych organizowane są także polskie stoiska narodowe, na których można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące firm z branży jachtowej w Polsce. Dodatkowo powstał film w technologii 360 stopni prezentujący w efektowny sposób polskie jachty i łodzie motorowe, zarówno na wodzie jak i w czasie procesu produkcyjnego.
Realizatorem programu Brand jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która merytorycznie współpracuje w tym zakresie z Polska Izbą Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych POLBOAT.