MARKOS zwiększy produkcję o ekskluzywne łodzie motorowe

Szerokie portfolio firmy MARKOS zostanie już wkrótce poszerzone o budowę jednostek pływających o długości powyżej 40 stóp. Ich produkcja będzie realizowana w nowej hali V, której budowa właśnie ruszyła. Pierwsze stalowe elementy konstrukcji dotarły do firmy. Dzięki tej inwestycji i owocnym rozmowom z kontrahentami, MARKOS wejdzie na nowy rynek branży łodzi motorowych.

 

Firma zdecydowała się na budowę nowej hali w związku z dynamicznym rozwojem i szansami związanymi z poszerzeniem portfolio oferowanych wyrobów o wykonywanie kompletnych jachtów motorowych o długości powyżej 12 metrów. Budowa tego typu jednostek niesie za sobą specjalne wymagania w zakresie parametrów i wyposażenia budynku zwłaszcza w kwestii wysokości i udźwigowienia. Bieżące hale nie dawały pełni możliwości w tym zakresie.

– Będzie to najwyższa ze wszystkich naszych hal. Wewnątrz zostaną zainstalowane suwnice o łącznym udźwigu ponad 12 ton i odległości 9 metrów od górnego położenia haka do posadzki. Projekt z rozmachem, który ma być kolejnym kołem zamachowym rozwoju naszej firmy – wyjaśnia Szymon Koseski, członek zarządu MARKOS.

Powierzchnia całkowita nowego obiektu wyniesie niemal 900 m2. Oprócz głównej hali montażu jachtów o dużych gabarytach, będzie tam też magazyn, mniejsza hala wstępnego montażu mniejszych sekcji wyposażenia oraz część socjalna i biurowa.

– Planowane projekty które są już w naszej firmie to Axopar 45, Windy 40 Camira, Dutchcraft DC-40 Cat. Te projekty wzbogacą i tak już szeroki wachlarz naszych usług, ale dzięki nowej hali wejdziemy na rynek montażu dużych jednostek, które nie są tylko wyrobami jako łodzie motorowe, ale pojawieniem się firmy na rynku łodzi klasy premium plus – zaznacza Piotr Chomontek, Dyrektor Techniczno – Handlowy MARKOS.

Co ciekawe realizacja nowej inwestycji, czyli hali V, będzie projektem, który powstawać będzie w granicach samego zakładu. Stalowe konstrukcje obiektu wykonywać będą pracownicy Działu Spawalniczego posiadający odpowiednie uprawnienia. W przeszłości firma korzystała z ich wiedzy i doświadczenia. Przykładem jest realizacja konstrukcji na potrzeby basenu do wodnych prób łodzi.

– Rok 2022 jest dla nas czasem niezwykle intensywnej pracy, realizacji ambitnych celów i konsekwentnemu podążaniu w stronę rozwoju. Zaledwie dwa miesiące temu finalizowaliśmy budowę hali D, która umożliwia nam intensywne działania w obszarze produkcji elementów turbin wiatrowych. Dziś rysujemy ambitny scenariusz rozwoju w kierunku wejścia na rynek łodzi klasy premium plus. To pokazuje, że rozwój nie jest jedynie pustym sloganem pojawiającym się w naszej codzienności – mówi Cezary Koseski, prezes MARKOS.

Firma MARKOS specjalizuje się w kompozytach wzmocnionych włóknem szklanym, bazując na ponad 30-letnim doświadczeniu w projektach, konstrukcji i wykonaniu. Firma została założona w 1991 roku. Od 2001 roku udziałowcem firmy MARKOS jest jeden z głównych, wieloletnich klientów firmy, uznana niemiecka stocznia Fr. Fassmer Ltd. Siedziba MARKOS mieści się w Głobinie.

keyboard_arrow_up
Facebook
Twitter