Nawet kilka tysięcy litrów wody tygodniowo uda się zaoszczędzić w wyniku nowych rozwiązań wprowadzonych w firmie MARKOS. Od wczoraj (20.01) podczas procesu sprawdzania szczelności elementów montowanych na łodziach wykorzystywany jest specjalny zamknięty system obiegu wody. Pomysłodawcami i wykonawcami projektu są sami pracownicy.
Autorem zgłoszonego jeszcze w ubiegłym roku rozwiązania jest Marek Głowacki, który w firmie kieruje Działem Spawalniczym. Zaproponowane przez niego rozwiązanie polegające na budowie specjalnego systemu obiegu wody, który umożliwiałby wykonanie testów szczelności między innymi zbiorników paliwowych w obiegu zamkniętym, co w zdecydowanej mierze przyczyni się do ograniczenia jej zużycia. W skali zakładu produkcyjnego, który ze względu na swoją specyfikę, podobnych testów przeprowadza kilkanaście w skali tygodnia, oszczędności ekologiczne są znaczące.
– W związku z tym, że powszechnie wiadomo o problemie malejących zasobów wody, a nasza firma przykłada do kwestii ochrony środowiska dużą wagę, zaproponowaliśmy budowę zbiornika o pojemności tysiąca litrów, który wyposażony jest w pompę umożliwiającą tłoczenie wody w obiegu zamkniętym. Testy szczelności odbywają się więc przy zachowaniu wszystkich standardów, przy jednoczesnym wyeliminowaniu jej ponownego całkowitego uzupełnienia – tłumaczy Marek Głowacki.
Cała konstrukcja, od etapu projektowania poprzez wykonanie, przygotowana została przez pracowników firmy MARKOS. Woda do zbiorników wtłaczana jest wężami, a po weryfikacji znów odprowadzana do zbiornika przy użyciu pompy. Pierwsze testy szczelności z wykorzystaniem nowego systemu odbyły się dziś.
– Troska o stan środowiska naturalnego jest jednym z filarów, na których oparta jest wizja funkcjonowania firmy. Na tym polu staramy się nieustannie rozwijać, stąd wśród wielu działań, którym przyświeca podobny cel, mamy się czym pochwalić. Osiągnęliśmy niemal 100% wskaźnik poziomu recyklingu wytwarzanych odpadów przy jednoczesnym ich ograniczaniu. Nowa hala produkcyjna, która już wkrótce zostanie oficjalnie otwarta, jest wyposażona w nowoczesną instalację adsorpcyjno – katalityczną do oczyszczania powietrza. Na terenie całego zakłady dokonujemy wymiany oświetlenia na ekologiczne LED – podkreśla Szymon Koseski, zastępca Dyrektora Naczelnego MARKOS.
Pomysł na stworzenie zbiornika wody do wykonywania prób szczelności w oparciu o zamknięty system obiegu wody zgłoszony został przy wykorzystaniu systemu KAIZEN, który funkcjonuje w firmie MARKOS. To zaczerpnięta z Japonii filozofia biznesowa polegająca na ciągłym udoskonalaniu funkcjonowania przedsiębiorstwa poprzez realizowanie uzasadnionych zmian i rozwiązań proponowanych przez samych pracowników. Inicjatywa szefa Działu Spawalniczego była jedną z 3, które zgłoszone zostały w listopadzie.
Firma MARKOS specjalizuje się w kompozytach wzmocnionych włóknem szklanym, bazując na ponad 30-letnim doświadczeniu w projektach, konstrukcji i wykonaniu. Firma została założona w 1991 roku. Siedziba firmy MARKOS mieści się przy ulicy Przemysłowej w Głobinie (województwo pomorskie, powiat słupski, gmina Słupsk)