Relacja z targów SJOEN FOR ALLE

W dniach 20-24 marca 2019 w norweskim Lillestrom odbyły się targi Sjoen For Alle. Pięciodniowa impreza jest największym norweskim pokazem łodzi z ponad 250 wystawcami, 300 łodziami i dużym wyborem sprzętu pływającego wystawionego w pięciu halach na powierzchni 30 000 m².

Targi Sjoen For Alle zdominowane były przez łodzie motorowe o długości do 9 metrów z silnikami zaburtowymi. To największy segment łodzi na rynku norweskim, ale można było także zauważyć rosnący rynek łodzi RIB. Łodzie są używane głównie do wycieczek, wędkowania, sportów wodnych i życia na wybrzeżu.

Na targach w Lillestrom byli oczywiście wystawcy z Polski – stocznia Viking, oferująca łodzie aluminiowe, wystawiła aż trzy modele. Poza tym po jednej jednostce pokazały CP Yachts oraz Mariner Yachts. Ponadto niewielkie stoiska informacyjne wystawiły stocznia Northman, La Mare, Woma Knajdek, NFun Yachting i Represser.

Na targach w Norwegii, po raz pierwszy w ramach programu Brand (Promocja gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe – Marka Polskiej Gospodarki) Polska Agencja Inwestycji i Handlu zorganizowała polskie stoisko narodowe, obsługiwane merytorycznie przez Polboat. Tak jak na innych imprezach, polskie stocznie mogły liczyć na darmową dystrybucję materiałów promocyjnych i emisję filmów reklamowych a także korzystać z przestrzeni do umawiania spotkań ze swoimi partnerami biznesowymi. Dodatkowo pierwszego dnia targów odbył się briefing prasowy dla zagranicznych dziennikarzy prowadzony przez Sekretarza Generalnego Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych POLSKIE JACHTY, w którym udział wzięła również Pani Iwona Woicka-Żuławska Ambasador RP w Królestwie Norwegii.

Organizatorzy podają, że tegoroczna edycja targów miała frekwencję 28.151 odwiedzających, 5% więcej niż w ubiegłym roku (26.820).

Leif Bergaas, dyrektor generalny Norboat, podsumował targi jako bardzo udane. „Ośmiu lub dziewięciu dealerów Yamaha sprzedało prawie 100 łodzi na targach. Norweski producent Ibiza wyprodukował jeden nowy model i sprzedał w sumie prawie 30 łodzi” powiedział Bergaas.

„Sjoen For Alle Boat Show zakończył się pozytywnym wynikiem dla Askeladden, jak również dla większości wystawców, zarówno jeśli chodzi o frekwencję, jak i sprzedaż detaliczną w porównaniu z poprzednim rokiem”, mówi Henrik Askvik, CEO Askeladden.

Według organizacji handlowej Norboat norweski rynek łodzi rekreacyjnych notuje niewielkie, ale stałe wzrosty, szczególnie w segmencie łodzi o długości od 4 do 9 m. W bieżącym roku ten trend ma być utrzymany.

 

 

 

 

keyboard_arrow_up
Facebook
Twitter