Relacja z targów boot Düsseldorf 2024

W dniach 20-28 stycznia 2024 r. odbyła się 55. edycja największych światowych targów – BOOT Dusseldorf.

Oferta prezentowana na Wystawie jest bardzo szeroka i obejmuje niemal wszystkie dziedziny sportów wodnych – od akcesoriów i odzieży, przez nurkowanie, wind i kite – surfing, kajaki, surfing, jachting żaglowy i motorowy aż po kilkudziesięciometrowe i wielopokładowe superjachty.

W tym roku w 16 halach wystawienniczych, na 220 000 metrów kwadratowych, ponad 1500 wystawców z 68 krajów spotkało się z 214.000 zwiedzającymi z ponad 120 krajów (w 2023 r. liczba odwiedzających wyniosła 237.000, a w 2020 r. przed pandemią – 250.000). Jako przyczyny niższej frekwencji na tegorocznej wystawie, organizatorzy (Messe Düsseldorf) wymieniają trudne warunki pogodowe i ekonomiczno-gospodarcze. Głównie, obejmujące całą Europę, strajki i protesty. Organizatorom wydarzenia natomiast udało się zwiększyć zarówno odsetek gości branżowych, z 18% do ponad 21%, jak i “międzynarodowość” klientów, z 23,7% do 34,3% odwiedzających.

Polska była reprezentowana przez 28 firm prezentujących ofertę z niemal wszystkich obecnych na targach sektorów. W ubiegłym roku polskich firm na BOOT było zdecydowanie więcej, bo prawie 50. Jednak w tym roku jachty z polskich stoczni bardzo mocno przyciągały uwagę odwiedzających i to nie tylko te, produkowane dla zagranicznych brandów, ale głównie polskie marki jachtowe.

Tradycyjnie w hali superjachtów wystawiała się stocznia Galeon, która w tym roku prezentowała cztery modele (640 FLY, 560 FLY, 440 FLY, and 435 GTO). W szczytowym momencie czas stania w kolejce żeby wejść na stand Galeon Yachts wynosił ponad godzinę, co nie zniechęcało tłumnie zgromadzonych odwiedzających.

Ale w tym roku na miano jednej z najciekawszych prezentacji Wystawy w Dusseldorfie zasłużył jacht W43 zbudowany przez Wiszniewski Yachts czyli dobrze znanego producenta łodzi Bayliner, Sea Ray, Axopar czy De Antonio – MPPB JW Ślepsk. Lata doświadczenia w produkcji łodzi dla innych marek zaowocowały pierwszym jachtem motorowym zbudowanym jako własny brand. Premiera jachtu W43 odbyła się z wielką pompą pierwszego dnia targów, a frekwencja była ogromna.

Tego samego dnia stocznia Futuro Boats, która przyzwyczaiła klientów do łodzi aluminiowych typu odkryto-pokładowych, zaprezentowała swój pierwszy jacht kabinowy RX30, który otwiera nowy rozdział w historii firmy.

Drugiego dnia targów swoją premierę miała łódź V10 ze stoczni Virtue Yachts, która jest kolejną bardzo ciekawą młodą polską marką łodzi motorowych.

Również drugiego dnia, Dracan Marine – nowa stocznia, ale złożona z bardzo doświadczonych w branży osób – zaprezentowała nowy koncept 41-stopowego katamaranu motorowego, którego premiera odbędzie się podczas Polboat Yachting Festival 20224 (18-21 lipca, Marina Yacht Park w Gdyni).

Podczas BOOT 2024 tradycyjnie bogatą ofertę, aż 5 łodzi motorowych, można było zobaczyć na stoisku Parker Poland, w tym flagową jednostkę Parker 110 Monaco Flybridge, a także nominowany do prestiżowej nagrody European Powerboat Of The Year – Parker Sorrento.

Z kolei stocznia Northman na tegorocznej Wystawie miała aż dwa stoiska, jedno w hali z jachtami żaglowymi gdzie prezentowała Maxus 35, jednostkę nominowaną do European Yacht Of The Year 2024 i drugie w hali z łodziami motorowymi gdzie można było obejrzeć Northman 1050 Trawler.

Oprócz tego z polskich jednostek pływających, na wystawie w Dusseldorfie były łodzie motorowe m.in. Cobra Yachts, Cobrey, Delphia, Nautic Yachts, Veloce Yachts, jachty żaglowe Haber, houseboat La Mare i poduszkowiec Airslide. A dodatkowo spośród członków POLBOAT na BOOT 2024 swoje stoiska miały firmy E-tech Drives, Pacyfic Yacht Upholstery i Seashopper.eu

Jeśli jednak zliczyć wszystkie obecne na wystawie jednostki wyprodukowane w polskich stoczniach, również dla zagranicznych marek, ich łączna ilość wyniosła 158, czyli prawie 20 więcej niż podczas ostatniej edycji w 2020 roku.

W czasie targów boot Düsseldorf Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – Polskie Jachty, przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, zorganizowała stoisko narodowe, którego celem była promocja polskiego sektora jachtowego wśród zagranicznych przedsiębiorców. Stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno wśród indywidualnych odwiedzających jak i klientów biznesowych, przez wszystkie 9 dni targów. Wśród ulotek i innych materiałów promocyjnych członków Polboat, na stoisku dostępny był także najnowszy katalog „Boating Industry in Poland” zawierający informacje o polskiej branży i prezentacje firm, a także specjalna mapka z zaznaczoną lokalizacją wszystkich polskich wystawców na boot Dusseldorf, których koszty przygotowania i  wydruku również pomogła pokryć Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Ponadto Polska Izba Przeysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – Polskie Jachty miała wkład w organizowane podczas BOOT 2024 forum Blue Innovation Dock.  Dzięki naszym staraniom, już drugiego dnia, podczas dyskusji eksperckiej o elektromobilności, udział wziął Tomasz Gackoski z firmy Ampros, która jest członkiem Izby. Polska jest jednym z ważniejszych graczy na światowym rynku produkcji jachtów i ważne jest aby przedstawiciele naszej branży wypowiadali się podczas międzynarodowych dyskusji czy prezentacji i na pewno w kolejnych latach tych akcentów polskich będzie więcej.

Styczniowe targi Boot Düsseldorf zawsze były wyznacznikiem trendów i nastrojów, rozpoczynającego się sezonu jachtowego. Po zwiększonym okresie zainteresowania łodziami podczas pandemii, a następnie spadku w ilości zamówień wywołanego wojną w Ukrainie i inflacją, wygląda na to, że wracamy do „normalności”.  Styczniowe targi w Niemczech uznawane są za barometr, który pokazuje trendy i kondycję rynku na rozpoczynający się sezon. Jeżeli tak będzie także w tym roku, to polskie stocznie powinny spodziewać się udanego sezonu.

Organizatorzy targów już teraz zapraszają na kolejną edycję imprezy, która odbędzie się w dniach 18-26.01.2025 r.

keyboard_arrow_up
Facebook
Twitter