Relacja z targów boot Düsseldorf 2023

Po trzech latach przerwy wywołanej pandemią, w dniach 21-29 stycznia 2023 r. odbyły się w Düsseldorfie największe światowe targi sportów wodnych. W 16 halach wystawienniczych, na 220 000 metrów kwadratowych, ponad 1500 wystawców z 68 krajów spotkało się z blisko 237 000 zwiedzającymi z ponad 100 krajów.

Oferta prezentowana na boot Düsseldorf jest bardzo szeroka i obejmuje niemal wszystkie dziedziny sportów wodnych – od akcesoriów i odzieży, przez nurkowanie, wind i kite – surfing, kajaki, surfing, jachting żaglowy i motorowy na prezentacji kilkudziesięcioterowych i wielopokładowych superjachtów kończąc.

 

Polska była reprezentowana przez około 50 firm prezentujących ofertę z niemal wszystkich obecnych na targach sektorów. Łącznie dla naszych rodaków przydzielone zostało około 3500 m2 powierzchni wystawienniczej. Wśród polskich wystawców znajdowało się 18 nowych firm, które po raz pierwszy mogły razem z innymi budować atmosferę boot Düsseldorf.

Tradycyjnie w hali superjachtów wystawiała się stocznia Galeon, która w tym roku prezentowała cztery modele (405 HTS, 410 HTC, 440 FLY and 485 HTS).  Bogatą ofertę aż 6 łodzi motorowych można było zobaczyć na stoisku Parker Poland, w tym flagową jednostkę Parker 110 Monaco Flybridge, a także nagrodzony prestiżową statuetką European Powerboat Of The Year – Parker 780 Escape.

Oprócz tego na wystawie można było zwiedzać łodzie motorowe m.in. Delphia, Futuro Boats (trzy modele), Cobra Yachts, Cobrey, Perla Yacht Group, Stillo Yachts oraz jachty żaglowe, w tym trzy jednostki TES, cztery Viko Yachts i zupełnie nowy Focus 30 ze stoczni Sobusiak Yacht Yard.

Jeśli jednak zliczyć wszystkie obecne na wystawie jednostki wyprodukowane w polskich stoczniach, również dla zagranicznych marek, ich łączna ilość wyniosła ok. 140, czyli ok.10% mniej niż podczas ostatniej edycji boot w 2020 roku.

 

To bardzo przyzwoita liczba, zważywszy, że w zasadzie absencji kilku czołowych marek można było się spodziewać. Po rezygnacji z uczestnictwa w targach kilku dużych wystawców, w tym całej, potężnej Grupy Hanse, wielu mniejszych i większych wystawców zastanawiało się czy warto podjąć ryzyko i pojechać. Nikt, łącznie z organizatorami, tak naprawdę nie wiedział jaki restart zanotuje boot Dusseldorf po trzech latach.

Na szczęście, obawy okazały się płonne. Targi się odbyły i to z „dużym z przytupem”. Ponownie wróciły premiery jachtów, wieczorne nieoficjalne spotkania na stoiskach, które później przechodziły w długie wieczory w zatłoczonych restauracjach i klubach. Boot Dusseldorf naprawdę wróciły z pełną siłą!

Przemawiając, w imieniu German Marine Federation e.V. dyrektor zarządzający, Karsten Stahlhut powiedział: “Ze względu na trwające od 2020 roku kryzysy i dwie odwołane imprezy boot Düsseldorf, wszyscy rozpoczęli targi z mieszanymi uczuciami. Ogólnie jednak, dla większości oczekiwania zostały nie tylko spełnione, ale i przekroczone pod każdym względem. Silne boot Düsseldorf w styczniu, to zawsze zapowiedź dobrego roku. Jestem przekonany, że okaże się on lepszy niż myśleliśmy jeszcze kilka tygodni temu.”

Styczniowe targi boot Düsseldorf zawsze były wyznacznikiem trendów i nastrojów, rozpoczynającego się sezonu jachtowego. Po 3 latach niepewności, ten barometr nastrojów w branży powrócił. Nie da się ukryć, że po bardzo “tłustych” dla branży jachtowej latach pandemii, nadchodzi znaczne ochłodzenie zainteresowania łodziami. Jeżeli jednak barometr boot 2023 działa sprawnie, jak podczas poprzednich edycji, to to ochłodzenie zainteresowania nie powinno być aż tak dramatyczne jak wszyscy się obawiają.

 

W czasie targów boot Düsseldorf Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – Polskie Jachty, przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, zorganizowała stoisko narodowe, którego celem była promocja polskiego sektora jachtowego wśród zagranicznych przedsiębiorców. Stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno wśród indywidualnych odwiedzających jak i klientów biznesowych, przez wszystkie 9 dni targów. Wśród ulotek i innych materiałów promocyjnych członków Polboat, na stoisku dostępny był także najnowszy katalog „Boating Industry in Poland” zawierający informacje o polskiej branży i prezentacje firm, a także specjalna mapka z zaznaczoną lokalizacją wszystkich polskich wystawców na boot Dusseldorf, których koszty przygotowania i  wydruku również pomogła pokryć Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Ponadto POLBOAT wraz z PAIH zorganizowali misję wyjazdową dla 10 polskich przedsiębiorców, dzięki której mogli oni lepiej zapoznać się z Wydarzeniem, wziąć udział w spotkaniach z ciekawymi osobami w tym z Dyrektorem boot Petrosem Michelidakis oraz przedstawicielami Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Niemczech, a także uczestniczyć w wydarzeniach International Breakfast Meeting, Blue Innovation Dock, kolacji integracyjnej na Starym Mieście w Düsseldorfie oraz w Wieczorze Wystawców boot 2023. To była bardzo udana inicjatywa, która na pewno przyniosła uczestnikom wiele korzyści i ciekawych kontaktów biznesowych.

 

Organizatorzy targów już teraz zapraszają na kolejną edycję imprezy, która odbędzie się w dniach 20-28.01.2024 r.

keyboard_arrow_up
Facebook
Twitter