Relacja z targów w Miami 2019

W dniach 14-18 lutego 2019 w Miami Marine Stadium Park & Basin na Florydzie odbyły się targi Miami International Boat Show. To coroczne wydarzenie organizowane przez National Marine Manufacturers Association, które gromadzi ponad 100 tys. zwiedzających. Według danych organizatorów w tym roku odwiedzający mieli okazję zobaczyć ok.1400 łodzi ponad 170 różnych marek i wiele akcesoriów związanych z jachtingiem. Oczywiście przeważająca większość wystawianych jednostek pływających to łodzie motorowe, ale na wystawie można było obejrzeć również całkiem przyzwoitą ilość jachtów żaglowych, w tym katamaranów i kilka łodzi z napędem elektrycznym.

Z polskich firm na Miami International Boat Show wystawiała się firma Reingard Design, producent houseboatów Nomadream a także stocznia CP Yachts z Giżycka oraz firma Marine Tech, oferująca profesjonalny sprzęt do nurkowania.

Ponadto na targach w Miami, po raz pierwszy w ramach programu Brand (Promocja gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe – Marka Polskiej Gospodarki) Polska Agencja Inwestycji i Handlu zorganizowała polskie stoisko narodowe, obsługiwane merytorycznie przez Polboat. Polskie firmy mogły skorzystać z darmowej dystrybucji materiałów promocyjnych, wyświetlane były także filmy reklamujące nasze jachty i łodzie. Sporym zainteresowaniem cieszyła się najnowsza edycja katalogu Polboat. Dodatkowo pierwszego dnia targów odbył się briefing prasowy prowadzony przez Sekretarza Generalnego Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych POLSKIE JACHTY. Zagraniczni dziennikarze mieli okazję zapoznać się z historią polskiego przemysłu jachtowego, potencjałem naszych stoczni i bogatą ofertą różnego rodzaju dostawców.

Same targi według organizatorów, pod względem liczby wystawców i odwiedzających, były na podobnym poziomie jak w latach wcześniejszych, niemniej jednak Thom Dammrich, prezes NMMA, podczas śniadania w trakcie targów, zapowiadał oznaki spowolnienia rozwoju przemysłu jachtowego. Dammrich powiedział, że badania ekonomiczne zlecone przez amerykański przemysł wskazują na niższą stopę wzrostu pod koniec 2019 r., około 3%, podkreślając, że liczby są nadal na plusie. Oczekuje się, że sytuacja ta ulegnie zmianie w 2020 r. wraz z pogorszeniem koniunktury, ponieważ wielu uważa, że ​​rynek amerykański osiąga stan nasycenia. Ale Dammrich podkreślił, że podczas gdy branża spadnie, najniższy punkt – oczekiwany w połowie 2020 roku – będzie na tym samym poziomie wzrostu, jaki branża doświadczała latem 2018 roku. Dodatkowo powiedział, że amerykański przemysł jachtowy powinien notować wzrost znowu w 2021 roku.

Równolegle w tym samym czasie (14-18 lutego) w Miami odbywała się także druga impreza – Miami Yacht Show. Tegoroczna edycja zorganizowana była w nowej lokalizacji przy One Herold Plaza i zgromadziła blisko 500 ekskluzywnych jachtów. Zwiedzający mieli okazję obejrzeć m.in. 10 modeli ze stoczni Galeon, w tym Galeon 640 Fly, nagrodzony w 2018 roku na Cannes Yachting Festival tytułem Most Innovative Yacht oraz w Amsterdamie w konkursie IBI Boat Builders Award i nominowany ostatnio do nagrody European Power Boat of the Year 2019 w Dusseldorfie. Stocznia ze Straszyna jest uznaną marką w Stanach i należy do ścisłej czołówki najlepiej sprzedających się jachtów w USA. Stoisko zorganizowane przez amerykańskiego dealera Galeona, firmę MarineMax, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a dyrektor zarządzający stoczni Grzegorz Tuszyński z satysfakcją wypowiadał się o znacznej ilości zamówień podpisanych już w trakcie trwania wystawy.

Na Miami Yacht Show nie mogło zabraknąć także katamaranów Sunreef Yachts. Stocznia wystawiła jednostki Sunreef Supreme 68 Power Athena oraz 40 Open Sunreef Power Diamond Limited Edition, który na swoim koncie ma między innymi tytuł najlepszego katamaranu w Azji, przyznany w ramach konkursu Christofle Yacht Style Awards, tytuł najlepszej łodzi rekreacyjnej do 45 stóp w konkursie Asia Boating Awards w Singapurze i najlepszego katamaranu motorowego na World Trophies w Cannes.

 

 

keyboard_arrow_up
Facebook
Twitter