Raport z sytuacji na świecie w związku z drugą falą COVID-19

W związku z drugą falą pandemii koronawirusa, Izby gospodarcze będące członkami ICOMIA, tak jak POLBOAT, postanowiły wymienić się informacjami na temat sytuacji w danym kraju.

Poniżej krótki raport z bieżącej sytuacji w wybranych krajach na świecie.

 

Finlandia

Sezon żeglarski w Finlandii w większości dobiegł końca. Ponadto większość marin jest zamykana na zimę. Sezon był wyjątkowo mocny dla sprzedaży nowych i używanych łodzi, a także dla wszystkich usług dla żeglarzy. Jak dotąd producentom łodzi udało się działać bez infekcji, ponieważ stocznie w większości znajdują się na odległych obszarach. Główne zgłaszane problemy są związane z przerwami w międzynarodowych łańcuchach dostaw.

Liczba nowych zakażeń koronawirusem znacznie wzrosła w Finlandii w ciągu ostatniego miesiąca, więc również Finlandia stoi obecnie w obliczu drugiej fali. Liczba pacjentów objętych opieką szpitalną rośnie, ale nie tak dramatycznie jak wiosną, ze względu na fakt, że infekcja rozprzestrzenia się obecnie w młodszej grupie wiekowej. Kwarantanna dobrowolna skraca się z 14 do 10 dni, również czas trwania kwarantanny zleconej przez lekarza chorób zakaźnych skraca się z 14 do 10 dni.

W związku z powszechnym wzrostem liczby przypadków COVID-19 w całym kraju, rząd zaleca pracownikom sektora publicznego pracę zdalną. Rząd zaleca również, aby pracodawcy z sektora prywatnego przyjęli podobne szeroko zakrojone praktyki pracy zdalnej. Pracodawcy są odpowiedzialni za ocenę, w jaki sposób najlepiej koordynować pracę zdalną i na miejscu w swoich miejscach pracy. Pracodawcy powinni również promować takie formy pracy, które ograniczają bliskie kontakty i innych czynniki zagrażające pracownikom. Krajowe zalecenie dotyczące pracy zdalnej będzie obowiązywać do odwołania.

Od października organizacja wszelkich imprez odbywających się zarówno pod dachem jak i na świeżym powietrzu, w których udział może wziąć więcej niż 50 osób, jest możliwa tylko po otrzymaniu specjalnej zgody. Ustalenia muszą być zgodne z wytycznymi wydanymi przez Fiński Instytut Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Ministerstwo Edukacji i Kultury w sprawie zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa. W razie potrzeby publiczność należy podzielić na oddzielne obszary, aby zapewnić bezpieczeństwo.

Epidemiologiczny obraz sytuacji dzieli się na trzy etapy: poziom podstawowy, faza akceleracji i faza rozprzestrzeniania się. Zalecane środki będą się różnić w zależności od bieżącej sytuacji w danym regionie. W regionach, w których epidemia jest na poziomie podstawowym, rząd zaleca, aby wszystkie wydarzenia publiczne i zajęcia rekreacyjne z udziałem ponad 50 uczestników były organizowane w sposób uwzględniający wytyczne Fińskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej (THL) oraz Ministerstwa Edukacji i Kultury. W fazie przyspieszania epidemii rząd zaleca wydanie regionalnej lub lokalnej rekomendacji, aby unikać organizowania imprez prywatnych z udziałem więcej niż 20 osób. Liczba osób na imprezach publicznych organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych jest ograniczona do połowy normalnej pojemności.

 

Francja

We Francji sytuacja pandemii pogarsza się każdego dnia. Noszenie maski jest obowiązkowe na ulicach miast, nawet małych, a dystans społeczny jest teraz częścią przyzwyczajenia. Oczywiście w budynkach, w biurach i salach konferencyjnych maska jest również obowiązkowa.

Prezydent Republiki ogłosił niedawno 4-tygodniową godzinę policyjną w głównych miastach (Paryż, Lille, Lyon, Tuluza, Montpellier, Marsylia itd.) od 21:00 do 6:00. Oczywiście ta decyzja może ewoluować i mieć zastosowanie do innych miast, jeśli wskaźniki ponownie się pogorszą. Ponadto wprowadzono nowy „lockdown”, która ma potrwać do 30 listopada b.r. Zaleca się pozostanie w domu i zdalną pracę o ile tylko jest to możliwe. W innych przypadkach można iść do biura czy fabryki, ale należy ściśle przestrzegać wszelkich zaleceń. Szkoły i sklepy pierwszej potrzeby pozostają otwarte, ale wychodząc z domu należy mieć przy sobie wypełniony odpowiedni formularz. Żeglarstwo i inne aktywności nautyczne są zakazane.

 

Hiszpania

Sezon żeglarski wypadł znacznie lepiej w porównaniu z pierwszymi prognozami na wiosnę. Mariny były ogólnie dobrze obłożone, tylko te zależne od międzynarodowych klientów (większość marin na Ibizie czy Majorce) cierpiały na mniejszy ruch w porównaniu z poprzednimi latami.

Jeśli chodzi o infekcje, w ostatnich tygodniach Hiszpania odnotowała wzrost liczby zakażeń. Regulacje i blokady zależą od decyzji władz regionalnych, a nawet lokalnych. Na przykład Barcelona zdecydowała się zamknąć restauracje i bary, ale w niektórych miastach obowiązuje lockdown, choć nie tak surowy, jak na wiosnę.

Maski są obowiązkowe wewnątrz i na zewnątrz. Zdecydowanie zaleca się unikanie imprez i spotkań z udziałem więcej niż 6 osób niebędących z jednego gospodarstwa domowego.

Niektóre regiony wspierają działalność turystyczną, przyznając obywatelom bony, które można wykorzystać na zakwaterowanie, a także na uprawianie sportów wodnych, dzięki czemu w tym roku wiele nowych osób zainteresowało się tą formą rekreacji i korzystało z oferty sklepów żeglarskich oraz marin.

 

Hong Kong

Przemysł jachtowy w Hongkongu działa cały czas. Chociaż dozwolone są zgromadzenia maksymalnie tylko 4 osób, łodzie są uważane za własność prywatną i dlatego, podobnie jak w prywatnym domu, nie mają limitu ilości osób, które mogą być na pokładzie.

Maski muszą być noszone przez cały czas, ale nie ma takiego obowiązku na pokładzie łodzi.

Hongkong wychodzi poza trzecią falę i wraca do pojedynczych liczb codziennych infekcji. Jednak rząd spodziewa się czwartej fali w okresie zimowym. Jeśli tak się stanie, zostanie zastosowanych więcej ograniczeń.

 

Irlandia

Ogólnie sytuacja w Irlandii pogarsza się, a obszary graniczące z Irlandią Północną są szczególnie dotknięte i walczą o zmniejszenie wskaźnika zakażeń. Od północy w środę cały kraj wszedł w najwyższy poziom ograniczeń i wprowadzono „miękką” blokadę na sześć tygodni. Szkoły pozostaną otwarte, podobnie jak najważniejsze punktami sprzedaży detalicznej, ale podróże będą ograniczone tylko do podstawowych celów, a wszelka aktywność musi być ograniczona do terytorium maksymalnie 5 km od domu.

Żeglarstwo i inne sporty wodne od kilku tygodni są zabronione, co wywołało wiele dyskusji i sporów w społeczności wodniackiej. Mariny pozostają otwarte umożliwiając klientom dostęp do ich łodzi, jednocześnie należy przez cały czas przestrzegać wytycznych rządu dotyczących zdrowia publicznego. Nadal obowiązuje zakaz wpływania do irlandzkich portów i przystani dla zagranicznych łodzi i załóg.

W szeroko rozumianej branży brokerzy zgłaszają niedobory dobrej jakości używanych łodzi, a także obawy dotyczące dostępności nowych zapasów od głównych producentów. Rok 2020 był rokiem zdumiewającym pod względem sprzedaży i ogólnego użytkowania łodzi w Irlandii i jest nadzieja, że ten trend przetrwa do przyszłego roku. Niepewność związana z Brexitem jest również poważnym wyzwaniem dla irlandzkiego sektora rekreacyjnego, ponieważ łańcuchy dostaw, wysokość cła i kwestie związane z podatkiem VAT są dodatkowym zmartwieniem na 2021 r.

 

Izrael

Izrael stopniowo wychodzi z drugiego pełnego zamknięcia. Różne działania publiczne są nadal zabronione, a aktualizacja listy ograniczeń odbywa się co dwa tygodnie.

Indywidualna aktywność w kraju jest dozwolona bez ograniczeń odległości – w tym dozwolone jest pływanie łodzią z zachowaniem zasad dotyczących dystansu społecznego.

Z kolei zabronione są wszystkie czynności, które obejmują bezpośredni kontakt z klientami. Na przykład wynajem łodzi – jedynym sposobem wypożyczenia łodzi jest skorzystanie z witryny internetowej / aplikacji, bez bezpośredniej interakcji.

Wjazd obcokrajowców jest zabroniony – dotyczy to również łodzi zagranicznych. Obywatele Izraela mogą wrócić do kraju i są zobowiązani do poddania się kwarantannie trwającej 14 dni – każda łódź obywatela Izraela będzie mogła wpłynąć do kraju, a on / ona będzie musiał przejść natychmiastową kwarantannę. Kwarantanna na łodzi jest niedozwolona.

 

Kanada

Po stosunkowo spokojnym lecie z niskimi wskaźnikami zakażeń, Kanada odnotowuje stały wzrost liczby zakażeń COVID-19 od początku września. Najbardziej zaludnione prowincje Ontario i Quebec zostały najbardziej dotknięte, a obie prowincje ponownie wprowadziły zamknięcie siłowni i kin w głównych centrach miast (Toronto, Ottawa, Montreal) oraz zaostrzenie limitów dotyczących spotkań publicznych i prywatnych. Restauracje i kawiarnie oferują tylko dania na wynos lub z dostawą do domu. Inne prowincje również odnotowały wzrost przypadków, ale wskaźniki były znacznie niższe.

Jeśli chodzi o przemysł jachtowy, sezon żeglarski w Kanadzie dobiega końca w większości regionów kraju. Dealerzy pozostają otwarci i mają za sobą bardzo udany sezon, chociaż wielu nadal zgłasza brak zapasów i zakłócenia w łańcuchu dostaw. Pojawiły się doniesienia o producentach łodzi, którzy są już wyprzedani z produkcji z roku modelowego 2021. Konstruktorzy łodzi i producenci akcesoriów działają z obowiązującymi protokołami bezpieczeństwa.

 

Niemcy

W Niemczech, po ponownym otwarciu marin, tegoroczny sezon przebiegł bardzo dobrze. Stocznie i dealerzy odnotowali dobrą sprzedaż, dużo działo się także na rynku używanych łodzi. W tym roku ogromnym zainteresowaniem cieszyły się typowe akcesoria dla początkujących, takie jak kamizelki ratunkowe i prosta odzież przeciwdeszczowa.

Aktualnie, aż do 30 listopada w kraju wprowadzono nowy „lockdown”. W tym okresie zawieszono działalność m.in.: teatrów, kin, oper, sal koncertowych a także siłowni czy basenów.

Ze względu na system federalny w Niemczech, przepisy w poszczególnych częściach kraju są bardzo zróżnicowane. Na przykład mieszkańcy niektórych dzielnic Berlina mają zakaz nocowania w innych landach, w Hamburgu tylko uczniowie starszych klas mają obowiązek noszenia maseczek, a czasami maski są obowiązkowe na niektórych ulicach, ale np. tylko między numerami domów 47-61.

Uczestnicy targów (zarówno wystawcy jak i goście) są uważani za osoby podróżujące służbowo z uzasadnionych powodów i nie podlegają ograniczeniom dotyczącym podróży do Niemiec. Istnieje lista krajów sklasyfikowanych jako obszary ryzyka. Wjeżdżając do Niemiec z jednego z tych krajów, osoba wjeżdżająca do kraju musi zostać poddana kwarantannie na dwa tygodnie. Podróże turystyczne do i wewnątrz Niemiec są zabronione.

Mimo to zostały odwołane targi BOOT und FUN w Berlinie, planowane na listopad. Z kolei przygotowania do BOOT Düsseldorf 2021 cały czas trwają, a organizatorzy są bardzo zdeterminowani, aby impreza zakończyła się sukcesem. Ich priorytetem będzie bezpieczeństwo, co gwarantować ma wdrożenie koncepcji higieny „ProtAction”, dzięki której wydarzenie będzie mogło gościć ponad 20 000 odwiedzających dziennie.

 

Norwegia

W Norwegii łagodna zima zaowocowała dobrą sprzedażą łodzi i silników. Kiedy w marcu wybuchła pandemia, doszło do zatrzymania rynku. Od Wielkanocy sprzedaż ruszyła ponownie i przez całe lato obroty były bardzo dobre. Zwiększonym zainteresowaniem cieszyły się głównie łodzie o wartości do 1,5 mln NOK. Również sklepy ze sprzętem osiągnęły w tym roku rekordową sprzedaż.

W Norwegii nie ma obowiązkowego rejestru łodzi, więc raport sprzedaży jest oparty na informacjach od członków Norboat. Ponieważ wielu z nich jest całkowicie wyprzedana z jednostek, Norwegia wkracza w sezon jesienny z dobrymi oczekiwaniami odnośnie poziomu produkcji.

 

Portugalia

Podobnie jak w większości krajów europejskich, w Portugalii zaczyna się druga fala. Liczby rosną każdego dnia, na razie sytuacja w szpitalach jest pod kontrolą, a oddziały intensywnej opieki medycznej są zajęte w około 20%.

Rząd intensyfikuje działania. Obecnie wchodzi nowe prawo, które nakłada obowiązek noszenia masek przez cały czas, a także do korzystania z aplikacji śledzącej o nazwie STAYAWAY Covid.

Póki co nie wprowadzono nowych wytycznych dla turystów czy działalności związanej ze sportami wodnymi. Również restauracje, imprezy sportowe, konferencje itp. nadal podlegają tym samym ograniczeniom i kontroli. Wszystkie szkoły pozostają otwarte, ale zajęcia są odwoływane w klasach, w których pojawi się choć jeden przypadek.

 

Wielka Brytania

Wielka Brytania narzuciła nowy trójpoziomowy system ograniczeń lokalnych, próbując uprościć i ujednolicić lokalne przepisy (dotyczy to tylko Anglii).

Lokalny poziom alertu COVID – średni

Dotyczy to obszarów, na których nadal obowiązują ograniczenia krajowe. To znaczy wszystkie firmy i lokale mogą nadal działać, z zachowaniem wszelki zaleceń dotyczących bezpieczeństwa i higieny. Niektóre firmy sprzedające żywność lub napoje w swoich lokalach są zobowiązane do zamknięcia między 22.00 a 5.00. Firmy i lokale sprzedające żywność do spożycia poza lokalem mogą nadal to robić po godzinie 22.00, o ile odbywa się to za pośrednictwem usług dostawy, systemu „kliknij i odbierz” lub „drive-thru”. Szkoły, uniwersytety i miejsca kultu religijnego pozostają otwarte, ale eventy, zorganizowane sporty halowe, zajęcia gimnastyczne, a także wesela i pogrzeby mogą odbywać się z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników. Zakaz zgromadzeń i spotkań w grupach większych niż 6, wewnątrz lub na zewnątrz

Lokalny poziom alertu COVID – wysoki

Dotyczy to obszarów o wyższym poziomie infekcji. Oznacza to, że wdrożono dodatkowe środki dotyczące ograniczeń dozwolonej ilości osób podczas spotkań. Ponadto ludzie powinni dążyć do ograniczenia liczby podróży, które wykonują. Jeśli muszą podróżować, powinni chodzić lub jeździć na rowerze, jeśli to możliwe, lub planować z wyprzedzeniem i unikać ruchliwych godzin i tras w transporcie publicznym.

Lokalny poziom alertu COVID – bardzo wysoki

Dotyczy to obszarów o bardzo wysokim poziomie infekcji. Rząd wyznaczy poziom bazowy obostrzeń, a konsultacje z władzami lokalnymi określą dodatkowe środki.

Poziom bazowy oznacza m.in. że puby i bary muszą być zamknięte i mogą pozostać otwarte tylko wtedy, gdy działają tak, jakby były restauracją – co oznacza serwowanie większych posiłków w porze lunchu lub kolacji a alkohol mogą podawać tylko jako część takiego posiłku. Przyjęcia weselne nie są dozwolone. Ludzie powinni starać się unikać podróżowania poza obszar „bardzo wysoki”, w którym się znajdują, lub wchodzenia do obszaru „bardzo wysoki”,  w innych celach niż praca, edukacja, dostęp do usług dla młodzieży, wykonywanie obowiązków opiekuńczych itp. Ludzie powinni unikać nocowania w innej części Wielkiej Brytanii, jeśli mieszkają w obszarze „bardzo wysokim”, lub unikać nocowania w obszarze „bardzo wysokim”, jeśli mieszkają w innym miejscu.

 

Włochy

W dniu 13 października został podpisany nowy dekret nadzwyczajny.

Na całym terytorium kraju wprowadzono obowiązek stosowania środków ochrony dróg oddechowych i noszenia maseczek w pomieszczeniach innych niż domy prywatne oraz we wszystkich miejscach na zewnątrz. Stosowanie masek jest zdecydowanie zalecane nawet w domach prywatnych w obecności osób spoza gospodarstwa domowego.

Obowiązkowy okres izolacji dla każdego, kto uzyska dodatni wynik testu, ale nie wykazuje żadnych objawów, został skrócony z 14 dni do „co najmniej” 10 dni. Ci, którzy uzyskali wynik pozytywny, muszą wykazać negatywny wynik testu przed pozwoleniem na opuszczenie izolacji.

W restauracjach, barach i pubach z obsługą kelnerską usługi są dozwolone do północy, bez obsługi kelnerskiej – do 21:00.

W domach prywatnych zdecydowanie zaleca się unikania organizacji imprez i spotkań dla więcej niż 6 osób.

Uroczystości po ceremoniach cywilnych lub religijnych mogą odbywać się przy maksymalnym udziale 30 osób, zgodnie z obowiązującymi protokołami i wytycznymi.

Dekret wstrzymuje sporty kontaktowe uprawiane na poziomie amatorskim i ustala maksymalną liczbę osób, które mogą uczestniczyć w zawodach sportowych, imprezach i pokazach odbywających się na świeżym powietrzu, na 1000 oraz na 200 osób, w przypadku eventów które odbywają się w pomieszczeniach zamkniętych.

Włochy w nowym dekrecie utrzymały swoje obecne przepisy dotyczące podróży, które obejmują 14-dniową kwarantannę dla osób przybywających do Włoch z większości krajów spoza Europy (w tym z USA). Dla tych podróżnych wjazd do Włoch jest możliwy tylko z ważnych powodów i wszyscy przybywający muszą mieć możliwość poddania się kwarantannie pod prywatnym adresem po przylocie, korzystając z prywatnych środków transportu, aby dostać się tam z lotniska.

 

keyboard_arrow_up
Facebook
Twitter