Wizyta studentów Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa w polskich stoczniach jachtowych

W dniach 8-9 czerwca 2016 roku, jak co roku w ramach porozumienia o współpracy z Polską Izbą Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych POLBOAT, studenci Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej mieli możliwość zapoznania się z tajnikami produkcji i działalnością polskich stoczni i firm branży jachtowej.

 

W planie dwudniowej wycieczki znalazła się wizyta w stoczni jachtowej Delphia Yachts w Olecku, gdzie podczas całodniowego zwiedzania studenci mieli okazję poznać kompleksowy proces produkcji budowy jachtu. Rolę przewodnika po stoczni pełnił pan Paweł Błaszak, główny inżynier, absolwent WOiO PG, który podzielił się ze studentami specjalistyczną wiedzą techniczną oraz swoim doświadczeniem. W wyczerpujący sposób, odpowiadając na pytania studentów, przedstawił wszystkie etapy produkcyjne – poczynając od projektu, poprzez model kopyta, formę aż do gotowego wyrobu i prób w basenie. Omówił stosowane materiały i użyte technologie. Studenci poznali również system jakości obowiązujący w stoczni. Profil działalności stoczni oraz wybrane produkty w tym najnowocześniejsze jachty żaglowe i motorowe zaprezentowała nam pani Ewa Kot z działu marketingu.

Drugiego dnia w planie wycieczki znalazła się stocznia Balt-Yacht w Augustowie. Rolę przewodnika pełnił pan Piotr Ciesielski, dyrektor techniczny, oraz pan Benedykt Kozłowski właściciel stoczni. Podobnie jak w Olecku studenci, po raz kolejny, mieli okazję poznania procesu produkcyjnego, tym razem w warunkach stoczni Balt-Yacht. Przedstawiono stosowane technologie, a także perspektywy rozwojowe. Grupa studentów zwiedziła stocznię, od magazynów materiałów i komponentów, aż po magazyn gotowych wyrobów na placu. Nadarzyła się okazja zobaczyć nowoczesne łodzie motorowe Cormate Sportmate 27, co wzbudziło szczególne zainteresowanie studentów z uwagi na rozwijane prędkości – do 60 węzłów. Inną, szczegółowo przedstawioną łodzią, była pierwsza w Polsce łódź typu houseboat pół-śligowa Balt 818 Tytan.

W Białymstoku w firmie Kotniz studenci mieli okazję poznać produkcję elementów ze stali nierdzewnej i aluminium, niezbędnych do budowy i wyposażenia jednostek pływających, jachtów i łodzi motorowych. Była również sposobność zobaczenia nowoczesnych urządzeń i technologii wykorzystywanych w firmie, takich jak: cięcie laserem, gięcie blach, praca wielopromieniowych giętarek do rur sterowanych numerycznie, zaawansowane procesy spawalnicze. Ponadto studenci poznali specyfikę pracy biura konstrukcyjno-technologicznego i wykorzystywanego w nim oprogramowania CAD/CAM. Firma Kotniz zajmuje się, między innymi, produkcją relingów, drabinek, koszy, rumpli, uchwytów, zbiorników, systemów drzwi przesuwnych, kół sterowych.

Dzięki współpracy Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG z POLBOAT oraz organizacji tego typu wizyt studenci mają możliwość ubiegania się o miejsca odbycia praktyki zawodowej lub stażu i rozmowy z potencjalnym przyszłym pracodawcą.

Serdecznie dziękujemy stoczni Delphia Yachts, Balt Yacht oraz firmie Kotniz za organizację wizyty, miłe przyjęcie i podzielenie się ze studentami wiedzą obejmującą specyfikę projektowania i budowy jachtów, łodzi motorowych oraz działalności tych przedsiębiorstw.

Organizatorem z ramienia Politechniki Gdańskiej był mgr inż. Dariusz Duda, Pełnomocnik Dziekana ds. Praktyk Studenckich. W wizycie brali udział, także dwóch wykładowców Wydziału, p. mgr inż. Izabela Czekawy oraz p. mgr inż. Paweł Szalewski.

Dzięki aktywnej i szerokiej współpracy WOiO PG z przemysłem, liczba bezrobotnych absolwentów tego wydziału stanowi jeden z najmniejszych w całej PG oraz w skali kraju. Ostatnie badania w ramach ogólnopolskiego systemu monitorowania ekonomicznych losów absolwentów szkół wyższych przeprowadzonych przez Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wskazują, także na wysokie miejsce absolwentów kierunku oceanotechnika względem zarobków wśród innych kierunków technicznych.

 

 


 
 

Złoty Sponsor

 

Partner Medialny

 

KONTAKT

STADION NARODOWY
al.ks.J.Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
Tel: +48 735 45 22 33
NIP: 525-23-81-085
email: office@polboat.eu

© Copyright 2011-2016 - All rights reserved
Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych

facebook twitter